» » Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы.

Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы.



Арымбаева Сандугаш Дуненбаевна

М.Мақатаев атындағы 14 орта мектеп

География пәнінің мұғалімі  шебер – педагог

Жамбыл облысы Тараз қаласы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы. Ашық сабақ

Бөлім:

Геоэкономика

Педагогтің аты-жөні:

Арымбаева С.Д

Күні:

24.01.2023ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны:                                                                                     Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.1.4-дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу

Сабақтың мақсаты:

Дүние жүзілік шаруашылық ,оның құрылымы және қалыптастыру кезеңдері мен танысу.
Дүние жүзілік шаруашылықтың қалыптасуындағы негізгі белгілерді ажырата білуге ,елдердің маманданған салаларын, олардың дамуына әсер ететін факторларды анықтай білуге үйрену.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Үй тапсырмасын сұрау

Жаңа сабақ

І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастыру атмосферасын құру

Мақсаты: Оқушылар дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалап, дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді.

Тиімділігі: Оқушылар бір-бірімен тіл табысады, көңіл-күйлерін көтереді.

№1. Жеке жұмыс. 

Алдыңғы білімді еске түсіру әрі үй тапсырмасын сұрау үшін «Флипити» платформасын пайдалынып,«Сұрақ-жауап» жаттығуы қолданылады.

Оқушылар нәтижесін бақылайды.

Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіру үшін бейнематериал көрсетіледі. Слайтпен сабақ түсіндіріледі.

№1 тапсырма. “Flippity” платформасын пайдалана отырып, оқушылардан «Сұрақ -жауап» арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1.Шаруашылық салаларын  орналастыруға әртүрлі факторлар әсер етеді. Олар шартты түрде қаншаға бөлінеді?

Жауабы: Байырғы (дәстүрлі),заманауи факторлар
2.  Байырғы факторлар қатарына жататынд

 Жауабы: Аумақтық фактор,көлік,еңбек ресурстары,тұтынушы,эгж.
3.Заманауи факторларына жататында
Жауабы:Ғылым,Экологиялық

4.Аумақты фактор дегеніміз не?
Жауабы: Аумақ-қоғамның географиялық ортасының аса маңызды элементтерінің бірі.
5.Көлікті географиясы дегеніміз не?
Жауабуы:Көлік факторы бұрынарақта өндірісті орналасуына шешуші ықпал ететін.
6.Еңбек ресурстары дегеніміз не?
Жауабы: Еңбек ресурстары тек сандық жағынан ғана емес,сапалық (кәсіби) тұрғыдан да бағаланады.
7.Тұтынушы дегеніміз не?
Жауабы: Халақ саны көп,урбандалған аумақтар тұтынушы фактор  тұрғысынан ықпал етеді.
8.ЭГЖ дегеніміз деген не?
Жауабы:ЭГЖ қолайлы немесе қолйсыз  болуы мүмкін ,соған сәйкес ол өндірістің  дамуына жағдай жасап немесе оны тежеуі мүмкін.
9.ЭГЖ – ның басты төрт түрін бөліп көрсеткен,орыс ғалымын және түрлерін атап шық.
Жауабы: Әйгілі географ Н.Н.Баранский
10.Энергияны көп қажет ететін  өнеркәсіптерді ата.
Жауабы: Алюминии,титан, қағаз,химиялық талшықтар т.б
11. Отынды көп қажет ететін өнеркәсіптерді ата.
Жауабы: Қараметаллургия,химия өнеркәсібі ,жылыу энергетика
12 . Шикізатты көп қажет ететін өнеркәсіптерді ата?
Жауабы: калий тыңайтқыштары,цемент өндірісі,ағаш кесу,түсті металдар.


Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдап, дәптерлеріне жазады. Бейнематериалды көреді.

ш

Дескриптор:

  • 1.Әр сұрақтың  дұрыс тұжырымын табады.

 

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық ойлау,

Слайд

Қима қағаздар


№2. Топтық жұмыс.                «Ойлан -жұптас-бөліс»

«Флипити» платформасын пайдаланып, оқушыларды үш топқа бөледі.

№2 тапсырма. «Ойлан -жұптас-бөліс»

 

I топ: Ангола мен Чад  мемлекетіне ,деректерді пайдалана отырып диаграмма құрастыру.

IIтоп: Малайзия  мен Қазақстан  мемлекетіне, деректерді пайдалана отырып диаграмма құрастыру.

IIIтоп: Германия және Үндістан  мемлекетіне, деректерді пайдалана отырып диаграмма құрастыру.

Дескриптор:

  • Картадаан мемлекетердің географиялық орнын аныктау.
  • Оқулықтың 2 -қосмшасын пайдалана отырып диаграма құрастыру.
  • Екі мемлекетті салыстра отырып шаруашылық құрылымын анықтау.

Кескін карта сызылған және тапсырма  қағаздар.

№4. Жеке жұмыс

«Ал, қанеки, Кім мықты?» әдісі арқылы жұмыс жасау.

№3 тапсырма. «Картамен жұмыс » 

І топ:1.Дамыған елдер. 2.Дамушы елдер?
2. Ойланыңыздар: Не себебтен дамыған елдер және дамушы елдер болып бөлінеді?

 

 

 

 

 

 

ІІ топ: Мәтінмен  жұмыс . Елдерді аумақтық моделдер бойынша талдау. 

Екі бөлікті модель (Анықтама мемлекеттер)

Үш бөлікті модель (анықтама,мемлекеттер)

Көп бөлікті модель (анықтама,мемлекеттер)

1.

2.

3.

1.

2.

3.

1.

2.

3.

ІІІ топ: Қазақстанның экономикалық картасы мен жұмыс.
Экономиакалық аудандар түрлерін ажырату. (Қазақстан мысал)

Жоғары дамыған аудандар

Ескі өнеркәсіп аудандар

Артта қалған аудандар

 

 

 

Аймақтардың экономикалық дамуын теңестіру

Әлемдік тәжірибе

Қазақстан жүргізіліп жатқан бағдарламалар

Дескриптор:

1.Дамыған үш елді анықтайды .
2.Дамушы үш елді анықтайды .
3Елдер айырмашылығының екі себебін анықтайды.

 

 

Дескриптор:

1.Мәтінмен танысады
2.Екі бөлікті модельді анықтап,кестеге түсіру
3Үш бөлікті және көп болікті модельді анықтайды.

Дескриптор:

1. Картадан экономикалық аудандарды көрсетеді.

2.Экономикалық аудан типін ажыратады;

3. Елімізде жүргізіліп жатқан бағдарламаларды талдайды.

Атластар,карталар

 

 



Сабақтың соңы

Кері байланыс

 

№6. «Quizizz»  ойыны арқылы бүгінгі тақырыпқа қорытынды жасайды.

Дұрыс жауап беруді бақылайды.

«Кубокты ұтып ал» әдісі арқылы

 

№5 тапсырма. «Quizizz» ойыны арқылы бүгінгі тақырыпқа тағы бір рет шолу жасайды.

https://quizizz.com/admin/quiz/63ce9fb6900096001fcd2d31/startV4?fromBrowserLoad=true

  • Сабақты жақсы түсіндім
  • Сабақты түсіндім,бірақ сұрақтарым бар
  • Сабақты мүлдем  түсінбедім

 

Дескриптор:

  • Таңдалған бағыттағы тақырыпқа қатысты сұраққа дұрыс жауап береді.

Ғаламтор көзі

ДК экраны

Саралау

Сабақтың тақырыбы оқушылардың қажеттілігіне, деңгейіне қарай құрастырылды.

Саралаудың тәсілдері:

Тапсырма

Дереккөздер

Қарқын

Қорытынды

Диалог және қолдау көрсету

Критериалды  бағалау  

Формативті бағалау түрлері:

1-10 балл

Денсаулық сақтау, техника 

қауіпсіздігін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Менің оқушыларым бүгін не үйренді?

Сабақта қолданған әдістерім сәтті болды ма?

Сабақ бұдан да сәтті өтуі үшін басқа қандай әдіс қолдануым керек?


Қорытынды баға

Ең табысты екі сәті қандай еді?

1:

2:

Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым?

1:

2:

               
17 май 2023 г. 1 554 0

Похожие новости:

Лента новостей

Новый профсоюзной лидер.

08 октябрь 2024 г. 944 0

Уважаемые коллеги!

07 ноябрь 2022 г. 15 807 0

Архив новостей

«    Декабрь 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031