Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы.
Арымбаева Сандугаш Дуненбаевна
М.Мақатаев атындағы 14 орта мектеп
География пәнінің мұғалімі шебер – педагог
Жамбыл облысы Тараз қаласы
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы. Ашық сабақ
Бөлім: | Геоэкономика |
Педагогтің аты-жөні: | Арымбаева С.Д |
Күні: | 24.01.2023ж |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Дүниежүзінің шаруашылық құрылымы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 10.4.1.4-дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу |
Сабақтың мақсаты: | Дүние жүзілік шаруашылық ,оның құрылымы және қалыптастыру кезеңдері мен танысу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ | І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастыру атмосферасын құру Мақсаты: Оқушылар дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалап, дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірімен тіл табысады, көңіл-күйлерін көтереді. | ||||||||||||||||
№1. Жеке жұмыс. Алдыңғы білімді еске түсіру әрі үй тапсырмасын сұрау үшін «Флипити» платформасын пайдалынып,«Сұрақ-жауап» жаттығуы қолданылады. Оқушылар нәтижесін бақылайды. Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіру үшін бейнематериал көрсетіледі. Слайтпен сабақ түсіндіріледі. | №1 тапсырма. “Flippity” платформасын пайдалана отырып, оқушылардан «Сұрақ -жауап» арқылы үй тапсырмасын сұрау. Жауабы: Байырғы (дәстүрлі),заманауи факторлар Жауабы: Аумақтық фактор,көлік,еңбек ресурстары,тұтынушы,эгж. 4.Аумақты фактор дегеніміз не? Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдап, дәптерлеріне жазады. Бейнематериалды көреді. | ш Дескриптор:
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық ойлау, Слайд Қима қағаздар | ||||||||||||||
№2. Топтық жұмыс. «Ойлан -жұптас-бөліс» «Флипити» платформасын пайдаланып, оқушыларды үш топқа бөледі. | №2 тапсырма. «Ойлан -жұптас-бөліс»
I топ: Ангола мен Чад мемлекетіне ,деректерді пайдалана отырып диаграмма құрастыру. IIтоп: Малайзия мен Қазақстан мемлекетіне, деректерді пайдалана отырып диаграмма құрастыру. IIIтоп: Германия және Үндістан мемлекетіне, деректерді пайдалана отырып диаграмма құрастыру. | Дескриптор:
| Кескін карта сызылған және тапсырма қағаздар. | ||||||||||||||
№4. Жеке жұмыс «Ал, қанеки, Кім мықты?» әдісі арқылы жұмыс жасау. | №3 тапсырма. «Картамен жұмыс » І топ:1.Дамыған елдер. 2.Дамушы елдер?
ІІ топ: Мәтінмен жұмыс . Елдерді аумақтық моделдер бойынша талдау.
ІІІ топ: Қазақстанның экономикалық картасы мен жұмыс.
Аймақтардың экономикалық дамуын теңестіру
| Дескриптор: 1.Дамыған үш елді анықтайды .
Дескриптор: 1.Мәтінмен танысады Дескриптор: 1. Картадан экономикалық аудандарды көрсетеді. 2.Экономикалық аудан типін ажыратады; 3. Елімізде жүргізіліп жатқан бағдарламаларды талдайды. | Атластар,карталар | ||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс |
№6. «Quizizz» ойыны арқылы бүгінгі тақырыпқа қорытынды жасайды. Дұрыс жауап беруді бақылайды. «Кубокты ұтып ал» әдісі арқылы |
№5 тапсырма. «Quizizz» ойыны арқылы бүгінгі тақырыпқа тағы бір рет шолу жасайды. https://quizizz.com/admin/quiz/63ce9fb6900096001fcd2d31/startV4?fromBrowserLoad=true
|
Дескриптор:
| Ғаламтор көзі ДК экраны |
Саралау Сабақтың тақырыбы оқушылардың қажеттілігіне, деңгейіне қарай құрастырылды. Саралаудың тәсілдері: Тапсырма Дереккөздер Қарқын Қорытынды Диалог және қолдау көрсету | Критериалды бағалау Формативті бағалау түрлері: 1-10 балл | Денсаулық сақтау, техника қауіпсіздігін сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексия Менің оқушыларым бүгін не үйренді? Сабақта қолданған әдістерім сәтті болды ма? Сабақ бұдан да сәтті өтуі үшін басқа қандай әдіс қолдануым керек? | ||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандай еді? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым? 1: 2: |