Компьютерлік желілер
Ұзақ мерзімді жоспар болімі
Ұзақ мерзімді жоспар болімі: | Мектеп: Т.Жармағамбетов атындағы орта мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Мусина Перизат Алуадинқызы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 информатика | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Компьютерлік желілер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.1- желінің өткізу қабілетін анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы : ақпаратты беру арналарымен танысады; Оқушылардың көпшілігі: компьютерде желі түрлерін біледі; Оқушылардың кейбірі: Тaсымалдaнушы ақпарат көлемін есептейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар: - желінің өткізу қабілетін біледі Мәлімет тасымалдау жылдамдығын анықтай алады; Тасымалданушы ақпарат көлемін есептей алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Желінің өткізу қабілеті - Пропускная способность сети-Network bandwidth Желі, желі өнімділігі, желінің өткізу қабілеті, жергілікті желі, байланыс арнасы, мәліметтерді тасымалдау жылдамдығы (желі жылдамдығы); Негізгі терминдер мен сөз тіркестері Байланыс арнасы Ақпаратты тарату жылдамдығы Ақпаратты өткізу қабілеті Талқылау сұрақтары: Өлшем бірлігі қандай? Негізгі факторларын атаңдар? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» құндылығы. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика Өлшем бірліктер тақырыбымен байланысты | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында слайдтарды қолдану, интербелсенді тақтамен жұмыс жасау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 7.1.3.1 Компьютерлік желілерді топтастыру Бұл бөлім желі және оның түрлерін білу, түсіну және дағдылануға негізделген. Оқушылар: Интернет, желі ұғымдарын біледі; Желі түрлерін меңгерген; Желіні топтастыра біледі. Желі топологиясы ұғымын біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақыты | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 3 мин 2 мин 3 мин | Ұйымдастыру бөлімі Оқушылармен сәлемдесу,сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындықтарын тексеру. Белсенді оқу әдісі: «Біз біргеміз». Мақсаты: Оқушылaрдың тыңдaлым, aйтылым дағдылaрын дaмыту, сыныптa жaғымды ахуaл қалыптастыру. Нұсқау: оқушылар бір-біріне жүректерінен шыққан жылы сөздерін жеткізеді. Бағалау: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді. Топқа бөлу Саралау тәсілі: жіктеу тәсілі бойынша саралау Топқа біріктіру. «Сиқырлы қобдиша» Мақсаты: оқушылардың топпен жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту, бір-біріне қамқорлық көрсету, айтылым, оқылым, жазылым, тыңдалым дағдыларын қалыптастыру. Нұсқау. Оқушылар қобдиша ішінен қағаз қиындыларын алу арқылы, сол қиындыларда жазылған «Желілік коммутатор», «Желілік тақша», «Патч-корд» топтарына бөлінеді. - «Желілік коммутатор» «Желілік тақша» - «Патч-корд» Үй тапсырмасын тексеру Белсенді oқу әдісі: «Допты ұстап ал» ойыны Мақсаты: оқушылардың шапшаң ойлау, ойын жинақтап айта білу дағдыларын қалыптастыру, білім деңгейлерін анықтау. Нұсқау. Мұғалім сұрақты қойып, допты оқушыларға лақтырады Допты ұстаған оқушы сұраққа жауап береді. Желі дегеніміз не? Интернет деген не? Қандай желі түрлері бар? Желілік топология деген не? Бағалау: Cмaйликтeр aрқылы бірін-бірі бaғaлaу | Қобдиша Карточкалар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | 2 мин 5 мин 10 мин 5 мин 3 мин | Жаңа тақырып. «Кім тапқыр?» ойыны. Мақсаты: Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істеуіне байланысты жылдамдыққа және тапқырлыққа тапсырма орындату Бағалау: Оқушылар осы бөлімде әріптерден сөз шығара отырып, бүгінгі өтілетін сабақтың тақырыбын табады. Жауабын бірінші болып тапқан топ смайликтер арқылы бағаланады.
Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Компьютерлік желілер.
Жаңа білімді игеру. Видео-сабақ көрсетіледі және қосымша мәліметтер беріледі. Мақсаты: Жаңа сабақты түсіндіру, білімді шығармашылық тұрғыда игере білу қабілетін дамыту, АКТ дағдыларын қалыптастыру Нұсқау: Білім алушылар негізгі ақпараттарды түртіп, оқулық арқылы білімдерін шыңдап, бір-біріне түсінгендерін айту арқылы жұппен және жеке жұмыс жасайды. Мұғалім түсіндіруі: Мұғалім желінің өткізу қабілетінің не екенін және ол қалай өлшенетінін түсіндіреді.
Топтық жұмыс Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: Постер Мақсаты: жаңа тақырып бойынша білімдерін ортаға салады. Нұсқау. Оқушыларға постер қорғау үшін екі сұрақ беріледі:
Оқушылар осы екі сұраққа жауаптарын постер қорғау арқылы айтады. Бағалау критерииі: Желінің ұйымдастыру құылғыларын және олардың қызметтерін ажырата алады; Дескриптор: желіні ұйымдастыру құрылғыларының атауларын жазады; құрылғылардың қызметін көрсетеді. Бағалау:
Топтар бір-бірін стикерлер арқылы бағалайды Жұптық жұмыс Саралау тәсілі: тапсырма Белсенді оқу әдісі: «Ойлан жұптас талда» әдісі. Мақсаты: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы жүзеге асыру. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай (көмек керек пе, əлде күрделі тапсырмалар беру керек пе) Тасымалданған ақпарат көлемін, уақытын, арнаның өткізу жылдамдығы формуласын қолданып есептеу. А деңгейі: Жауабы: В деңгейі: Жауабы: С деңгейі: Жауабы: Дескритор: -Тасымалданған ақпарат көлемін есептей алады. -Уақытын есептей алады. -Арнаның өткізу жылдамдықтарын есептей алады. Бағалау: Тапсырма нәтижесін жұптасып талқылайды, «Кемпірқосақ» әдісі бойынша бір -бірін бағалайды. Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз жұптары жазылған стикерлерді желімдейді. Олар ең төменгі қызыл түстен ең жоғары орналасқан күлгін түске стикерлерді желімдеу арқылы өз жұптарын бағалайды. Жеке жұмыс Саралау тәсілі:
Мақсаты: оқушылардың танымдық қажеттілігі, қабілеті және қызығушылықтарына қарай тапсырмаларды өздері таңдауына мүмкіндік беру, барлық оқушының жұмысқа қатысуын жүзеге асыру. Нұсқау:https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/kompyuterlik-zhelilerding-mindetteri сілтемесіне кіріп, оқушылар компьютерде жеке-жеке жұмыс жасайды, білмегенін жұптарынан сұрайды. Сілтеме бойынша электронды білім беру ресурсына кіріп
Дескриптор:
Мәлімет тасымалдау жылдамдығын анықтай алады. Бағалау: Бағдарлама білім алушыны бағалайды. Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: -Бәрекелді! -Жарайсың! | Карточкалар, интербелсенді тақта https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/kompyuterlik-zhelilerding-mindetter Алматы «Атамұра» 2018 С.Т.Мұхамбетжанова А.С.Тен Н.Т.Маликова флипчарт, маркерлер Карточкалар, интербелсенді тақта https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/kompyuterlik-zhelilerding-mindetteri | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | 2 мин 3 мин 2 мин | Кері байланыс. «Келісемін, келіспеймін» әдісі. Мақсаты: оқушы қажеттіліктерін анықтау: Нұсқау: Оқушылардың барлығы көздерін жұмады. Мұғалім сұрақ оқиды. Балдар келіссе қолдарын көтереді. Келіспесе көтермейді. 1. Желілік коммутатор-бірнеше компьютерлерді ортақбір желіге біріктіретін құрылғы + Желілік тақша – компьютерлерді желіге қосуға мүмкіндік береді+ «Плюс, минус, қызықты». Мақсаты: Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ақтөбе облысы. Байғанин ауданы
Т. Жармағамбетов атындағы орта мектебінің
информатика пәнінің мұғалімі: Мусина Перизат Алуадиновна