Асқорытудың маңызы
| |||||||
Сабақтың мақсаты The purpose of the lesson | Тамақтанудың маңыздылығымен таныстыру. Дұрыс тамақтанудың адам денсаулығына тигізетін пайдасы туралы ұғындыру,алған білімдерін өмірде қолдана алуға баулу. To have an information about the importance of digestions.The use of the right digestions.To use their knowledge in their life. | ||||||
Күтілетін нәтиже
The waiting results | Тамақтанудың маңыздылығымен танысады.Дұрыс тамақтанудың адам денсаулығына тигізетін пайдасы туралы ұғынады,алған білімдерін өмірде қолдана алады.Дүниетанымын кеңейтіп, еңбек дағдысын қалыптастырады, денсаулықтың қадірін терең түсінеді. They will introduce with the importance of the digestions.The students will use their knowledge in the daily life.They will understand the importance of healthy lifestyle. | ||||||
Сабақтың әдісі The methods of the lesson | Сұрақ-жауап,пікірлесу. Конференция сабағы. Кіріктірілген сабақ ағылшын тілімен. Questions/answers/discussions/conference/combined lesson of Biology and English. | ||||||
| |||||||
Уақыты The time | Сабақ кезеңдері The stages | Мұғалімнің іс-әрекеті The teacher’s action | Оқушының іс-әрекеті The student’s action | Ресурстар The resources | |||
3 мин 3min. 2 мин 2min. 5 мин 5min. | Кіріспе The Introduction | Көңіл күйлерін сұраймын, ауа райы, күн ретін, айдын аттарын, оқушы қатысу санын сұраймын. I will ask the students’ mood,the weather,thedate,the month and the absenties. Бүгінгі сабақ конференция түрінде өтіледі, сабақ тақырыбын және конференцияға қатысушылармен.таныстырамын. Аллерголог,онколог, химик, фермер, генетик, ресторан қожайыны, эксперт, дәрігер, диетолог, «Доктор» телеканалы, «Денсаулық» журналының журналисттері.I will introduce the guests of the conference:The Allergist,the Dietitian,Oncologist,Genetics,the Farmer,the owner of Restaurant,Expert,the Chemists,the journalists from TV «Doctor»and the magazine «Health» «Миға шабуыл» әдісі «Brainstorming» Биологиялық есептер шығару. The Maths tasks. Есеп 1. Егер адам тәулігіне 6 грамм тұз қолданса, 4 адамнан тұратын бір отбасы жылына қанша мөлшерде тұз қолданады? Тask 1. How much salt does a family use that contains 4 people per year, if one person consumes 6 grams of salt per day? Есеп 2. Тамақтанған кезде әр адам 1 грамм нан тұтынса, 15000 халқы бар қалада 1 жылда қанша нан шығындалады? Task 2. How much bread is spent in a city with 15,000 residents a year, if anyone consumes 1 gram of bread when he is eating? Пысықтау сұрақтары?
Why do people eat?
What is it nutrition?
What can you say aboutthe types of food? | Оқушылар ағылшын тілінде жауап береді. The students will answer in English. Оқушылар өздеріне бөлінген ролі бойынша, тәжірибелері мен презентацияларын дайындайды. The students will prepare the presentations and experiments. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. The students will answer the questions. Оқушылар биологиялық есептер шығарады. The students will solve Maths tasks. | Оқулық, жұмыс дәптері,сөздік дәптерлері The book,workbook,vocabulary Слайдтар The presentations Есептер The Maths tasks | |||
20 мин 20min. | Негізгі бөлім The main part | Жаңа сабақ.The new lesson Асқорытудың маңызы туралы «Тағам – денсаулыққа аса пайдалы» факторы тақырыбына журналистерге сұрақ-жауап жүргіземін.The importance of the digestion«Food is an important substance for human organism» The interview of journalists | Берілген тақырып бойынша оқушылар сұрақтарға жауап беріп, дәлелдейді. Берілген тақырып бойынша пікір алмасады. Әр мамандық иесі өз тұжырымын ұсынып, тәжірибе арқылы дәлелдейді. Аллерголог,онколог, химик, фермер, генетик, ресторан қожайыны, эксперт, дәрігер, диетолог, «Доктор»телеканалы,«Денсаулық»журналының журналисттері.According to the theme of the lesson students will answer the questions.They will have a discussion.TheAllergist,theDietitian,Oncologist,Genetics,theFarmer,the owner of Restaurant,Expert,theChemists,the journalists of TV «Doctor»and the magazine «Health»will give their advises. | Презентация The Presentations | |||
3 мин 3min. | Қорытынды | Сұрақ-жауап арқылы қорытындылаймын.The lesson will be concluded according to the students’ questions and answers. Адам ағзасына пайдалы тағамдарды топтастыру арқылы. Адам организмі үшін тағамның ролі қандай? Адам организміне қандай пайдалы тағамдар қажет? The classification of healthy products.Their role in human’s organism. | Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты пысықтайды. Through the students’ answers the lesson will be concluded | Оқулық, пайдалы тағамдар суреттері, адам қаңқасы The book,the pictures of food,the human skeleton | |||
2 мин 2min. | Бағалау. The assessment | Эксперт бағалайды. Expert will give an assessment Бағалау критерийі – Evaluation criteria Using 3.language --«3»score 2 language --«2»score 1 language --«1»score | Эксперт оқушыларды –Expert will give: «А,В,С дәрумендері» арқылы бағалап шығады.«A,B,C vitamins» for the assessment «А»-өте жақсы деңгейде «А»-excellent «В»-жақсы деңгейде «В»-good «С»-қанағаттанарлық деңгейде «С»-satisfactory | «А,В,С дәрумендері» бағалау фишкалары «A,B,C vitamins» the counters for the assessment | |||
2 мин 2min. | Кері байланыс Feedback. | «Білім шиыршығы стратегиясы» жаңа тақырып және алдыңғы тақырып бойынша алған ұғымдарын (термин)3 тілде жазады, оқиды (қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде) The strategy:«The education of labyrinth».The students will write their opinions about the lesson and vocabulary in Russian,Kazakh,English languages. | Термин сөздерді жазып,оқиды.The students will read new termins. Белок-нәруыз--protein Май-жир-fats Көмірсу-углеводы- carbohydrates Минералды тұздар-минералные соль miberal salts Су-вода-water Витамин-дәрумен-vitamins Денсаулық-здорорвье-health Асқорыту-пищеварение-digestion Тамақтану –to eat healthy | Слайд The slide | |||
2 мин 2min. | Рефлексия Reflection | «Еркін микрофон» журналисттер интервью арқылы алады. «The free microphone» The journalists will take an interview | Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін айтады. To revise the last lesson and give an opinion | Микрофон The microphone | |||
1 мин 1min. | Үйге тапсырма беру Homework | Келесі сабақта өтілетін тақырыпты оқып, перезентация, зерттеу жұмыстарын жасау. To prepare the presentation for the next lesson.To do an experiment. | Күнделікке жазады. To write the diary. | Күнделік The diary. | |||
Газиза Жумашева,
А.Байтұрсынов атындағы
№139 мектеп-гимназиясының
директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары,
биология пәнінің мұғалімі
Алматы қаласы,
Әуезов ауданы