Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Химия | Бөлім: 9.3В Адам ағзасындағы химиялық элементтер | |||||
Педагогтің аты-жөні | Токкожина А.Б. | |||||
Күні : |
| |||||
Сынып: 9 А | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы.
| ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe); 9.5.1.2 Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру | |||||
Сабақтың мақсаты : | - 6ңайтқыштардың атауын біледі адам ағзасының құрамына кіретін элементтердің тізімін және олардың пайыздық құрамын біледі; -макро-және микроэлементтердің ажыратады, маңызын түсінеді; - Қазақстан тұрғындарының типтік тамақтану рационын түсінеді, теңгерімді тамақтану рационын құрастырады | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы: 2 мин
1 мин 3 мин | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жағымды тілектер алқасы» әдісі. Сыныппен жұмыс Оқушыларға Bilimland.kz сілтемесі арқылы адам ағзасының химиялық құрамы туралы видео көрсету.Сыныппен талқылау Жеке жұмыс: тапсырма 1 Адам ағзасында кездесетін элементтердің пайыздық мөлшері бейнеленген кесте ұсыналады. Берілген кестені қолданып, ағзадағы кездесетін мөлшеріне қарай отырып, элементтерді макро және микроэлементтерге жіктеуді сұрау. Тақтадан көрсетілген дайын жауаптар арқылы оқушылар өздерін тексереді. |
«Бас бармақ»
Өзін- өзі бағалау | Таратпалар химиялық элементтер
видеоролик https://twig-bilim.kz/film/balanced-diet-5890/
Үш түрлі стикерлер
1-қосымша Слайд, оқулық
| |||
Сабақтың ортасы 3 мин
4 мин
4 мин
2 мин
10 мин
5 мин 6 мин |
Wordwall платформасын қолдану тапсырма 2 «Жетіспейтін сөзді енгізіңіз» әдісі Жұптық жұмыс: Educaplay платформасын қолдану тапсырма 3 «Ия -жоқ» әдісі тапсырма 4 Wordwall платформасын қолдану
Топтық жұмыс: Видео көрсету 1 топ: Осы кестені пайдалана отырып, Таңғы ас мәзірін құруларын сұрау. 2 топ: Түскі ас ас мәзірін құруларын сұрау, оның құндылығын есептеу. 3 топ: Кешкі ас ас мәзірін құруларын сұрау, оның құндылығын есептеу. 4 топ: Әр түрлі іс-әрекетке кеткен құндылықтары көрсетілген кестені пайдалана отырып, бір күнде жойылатын энергияны есептеу. Оқушылардың жауаптарын тыңдап, ойларын түйіндеу. тапсырма 5 Тәжірибе: Чипсы, қуырылған картопты жандырады
7-тапсырма «Kahoot» платформасын қолдану |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Химиялық элемент пен оның биологиялық қызметінің арасындағы сәйкестікті табады
Видеоны топта талқылау Оқушылыр қосымшаларды қолданып Ас мәзірін құрастырады
Чипсы, қуырылған картопты жандырады Қорытынды жасайды.
Жылдам сұрақтарға жауап береді
. | «Смайликтер» Дескриптор 6 балл -Сұрақтарға жауап береді Дескриптор 6 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Екі жұлдыз, бір тілек» «Табыс баспалдағы» |
Wordwall https://wordwall.net/ru/myactivities
Educaplay https://www.educaplay.com/learning-resources/17886877-learning_resource.html
https://wordwall.net/ru/resource
видеоролик https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/7-synyp/taham-quramyndahy-qorektik-zattar 2-қосымша 3-қосымша
4-қосымша 5-қосымша
Құралдар: Чипсы, қуырылған картоп
https://www.google.com/search?q=kahoot | ||
Сабақтың соңы 5 минут | Үй тапсырмасын беру : 3,4 - тапсырма |
| ||||
Кері байланыс
| Өз деңгейлерін анықтайды. Рефлексия. «Мұғалімге хат» тәсілі арқылы жаңа тақырып бойынша берілген ақпаратты талқылайды және салыстырып бағалайды. Пікір жазады | Мұғалімге хат | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. | |||||
1-қосымша
Химиялық элемент | Адам ағзасы, % |
Оттек | 65,04 |
Кремний | 0,01 |
Алюминий | 0,001 |
Темір | 0,1 |
Кальций | 1,4 |
Натрий | 0,26 |
Калий | 0,27 |
Магний | 0,1 |
Сутек | 10,05 |
Титан | 0,001 |
Хлор | 0,25 |
Фосфор | 0,8 |
Көміртек | 18,25 |
Күкірт | 0,21 |
Азот | 5 |
2-қосымша
Кейбір тағамдардың энергетикалық құндылығы
Тағамның атауы | Масса г. | Құнарлылығы ккал | Тағам атауы | Масса г | Құнарлылығы . кал |
Қара нан | 50 | 109 | Қайнатылған сиыр еті | 90 | 134 |
Бидай наны | 50 | 123 | Қуырылған коде | 100 | 162 |
Сары май | 20 | 76 | Буға піскен котлет | 100 | 168 |
Жұмыртқа | 1 шт. | 133 | Бұқтырылған көкөністер | 225 | 140 |
Қантпен шай | 200 | 86 | Сары май қосылған пісірілген картоп | 250 | 280 |
Сүт пен қант қосылған кофе | 200 | 139 | Жасыл бұршақ | 100 | 40 |
Қант және сүт қосылған какао | 200 | 218 | Тұздалған майшабақ | 100 | 120 |
Қатты ірімшік | 50 | 104 | Пісірілген макарон және май | 200 | 364 |
Пісірілген шұжық | 50 | 103 | Жаңғақ | 100 | 565 |
Қарақұмық | 200 | 102 | Балмұздақ | 100 | 226 |
Жүгері бар сұлы майы ботқасы | 200 | 200 | Сүт шоколады | 50 | 233 |
Йогурт | 200 | 100 | Печенье | 100 | 298 |
Ірімшік жартылай майлы | 100 | 174 | Балғын қияр | 100 | 30 |
Сүт | 180 | 111 | Өсімдік майымен жаңа қырыққабаттан жасалған салат | 155 | 100 |
Айран | 180 | 109 | Компот | 200 | 161 |
Қуырылған тауық сорпасы | 200 | 260 | Алма, алмұрт, апельсин | 100 | 42 |
Қаймақ қосылған борщ | 300 | 169 | Жеміс шырыны | 200 | 90 |
3-қосымша
Түрлі іс – әрекеттер үшін жұмсалатын энергия
Іс- әрекет түрі | Жұмсалатын энергия (ккал ч) |
Ұйықтау және демалу Төсеніштерді тазалау және жуу Оқу, теледидар, компьютер Ыдыс жуу, ас үйді тазалау Едендерді тазалау Кір жуу Кітап оқу Сабақтағы топтық, жұптық жұмыстарда жауап беру, емтихан Зертханалық жұмыстарды орындау Спортпен айналысу Көлікпен жүру | 65-77 100-140 90-100 130-140 160-180 200-270 100-110 100-120 120-150 300-600 100 |
СҚО
Петропавл қаласы
«әл-Фараби» мектеп-лицейі
Химия пәнінің мұғалімі
Токкожина Айнагуль Булановна