Қазіргі заман талабына сай мектепке дейінгі ұйым педагогтарының оқу қызметтерінің жүргізілу барысын талдау үлгілері
Ол басқа талдауға бастау береді. Оқу іс-әрекетін бақылай отырып, бағдарламаның мазмұнына сай мақсаттың орындалуын бағалап талдайды. Жоспарланған сабақты нәтижесіне қарап салыстырады.
- Қысқаша талдау – оқу іс-әрекетінен соң бірден жүргізіледі және аяқталған болып саналмайды. Ол басқа талдауға бастау береді. Оқу іс-әрекетін бақылай отырып, бағдарламаның мазмұнына сай мақсаттың орындалуын бағалап талдайды. Жоспарланған сабақты нәтижесіне қарап салыстырады.
- Құрылымдық талдау – қысқаша талдаудан соң жүргізілетін, сонымен қатар барлық талдауға негіз болып есептеледі. Ол сабақтың негізгі кезеңдерін анықтап, сабақтың құрылымдық бөліктерінің арасындағы өзара және логикалық байланыстылықты көрсетеді.
- Көзқарастық талдау – құрылымдық талдау негізінде жүзеге асырылады. Бұл талдауда сабақтың мақсаты, сабақ құрылымы мен ұйымдастыруы, сабақ барысындағы тәрбиешінің әрекеті (рөл»), сабақтың санитарлық-гигиеналық жағдайы, сабақтың психологиялық жағынан көзқарас т.б. жағдайларға баса назар аударылады.
- Толық талдау - бұл көзқарастық талдаудың жүйесі. Толық талдау сабақтың барлық көзқарастық жағынан қорытындыланған тұжырым болып есептеледі және бірнеше педагогтардың қатысуымен жүзеге асады. Педагогтардың білімін бағалауда педагогтың тәжірибесін қорытындылауда толық талдау жүзеге асырылады.
- Оқу қызметінің мақсатын талдау:
- сабақ мақсатының дұрыс құрылуы, дәлдәгі;
- бағдарламалық талаптарға сәйкестігі;
- материалдың мазмұны;
- балалардың білім деңгейі;
- белгіленген тақырып бойынша оқу іс-әрекеті жүйесіндегі сабақтың алатын орны;
- тәрбиешінің өзінің мүмкіндігі (іскерлігі);
- оқу іс-әрекетіне дейінгі әдіс-тәсілдерді анықтау;
- қойылған мақсатқа жету деңгейі;
- Оқу қызметінің ұйымдастырылуы мен құрылымын талдау:
- сабақ құрылымының мақсаты мен түріне сәйкестігі;
- сабақ кезеңдерінің өзара байланысы және өзара сәйкестігі;
- құрал-жабдықтарды қолдану тиімділігі;
- сабақтың басталуы мен аяқталуын ұйымдастыру;
- сабақтың ұжымдық жүргізілу жағдайы;
Оқу қызметінің жүргізілу әдістерін талдау:
- оқыту құралдары мен тәсілдерін ескере отырып, әдістерді дұрыс таңдау:
- оқу іс-әрекетінің тақырыптары;
- оқу іс-әрекетінің мақсаты;
- топтағы балалардың жалпы жағдайы;
- педагогтың өзінің жағдайы;
- қолданылған әдіс-тәсілдердің тиімділігі;
- балалардыі жаңа білімді меңгеру деңгейі;
- құрал-жабдықтардың қолданылуы;
- педагогтың дауыс ырғағы, сөйлеу мәнері,
Оқу қызметінің барысында балалардың жұмысын талдау:
- оқу іс-әрекеті кезіндегі баланың белсенділігі мен еңбекке құштарлылығы;
- оқу іс-әрекеті барысындағы қызығушылығы;
- балалармен жеке жұмыс;
- балалардың алған білімдерін қолдана білу деңгейлері;
Оқу қызметінің жағдайындағы санитарлық-гигиеналық талаптарды байқау:
- балалар жасына сәйкес жиһаздардың сәйкестігі;
- топтың тазалығы мен жарықтың түсуі;
- көрнекі құралдардың қолданылуы (түс, нақтылық, көлемі);
- балалардың дене бітімін (арқасын) дұрыс ұстауы негізінде жүргізілген жұмыстардың әдіс-тәсілдері;
- аутотренинг элементтерін, релаксация үзінділерін, сергіту сәттерін жүргізу шараларының жүзеге асуы;
- Техникалық және еңбекті қорғау ережелерінің сақталуы;
- Оқу қызметіне психологиялық талдау жасау:
- оқу іс-әрекеті барысында балалардың психологиялық көңіл-күй жағдайлары (сабаққа дайындығы, жинақылығы, көңіл-күйі, қатысу белсенділігі);
- зейіннің дамуы, оқу іс-әрекеті барысындағы тұрақтылығы, оқу іс-әрекетіне зейіннің болмауы және оның себептері;
- балалардың есте сақтау қабілетін жетілдіру мен дамыту, мағыналық, механикалық ес, ерікті, еріксіз есте сақтаудың дамуы;
- балалардың ойлау қабілетін дамыту, талдау, қорыту, творчествалық ойлау қабілетін дамытуға жағдай туғызу;
- балалардың материалда мағынасы жағынан қабылдай білу тәсілдерін ұйымдастыру;
- баланың жалпы және жеке басының дамуы;
- топпен психологиялық қарым-қатынас деңгейі.
Автор:
Бакешова Лаура Конысқызы
«Нұрай» жеке балабақша меңгерушісі
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті